18 Nisan 2013 Perşembe

Ben Ölmeden Önce-Michael Palmer

Micheal Palmer'in Beşinci Tüp ve Ölümcül isimli kitaplarını okumuştum. Ben Ölmeden Önce de yine aynı çizgide. Yüksek dozlu tıbbi gerilim, ilaçlar, serumlar, hastalar, hastaneler ve elbette yasa dışı işler ve gizli oyunlar Micheal Palmer'in olmazsa olmazları. Tabii bunda kendisinin de bir hekim olmasının katkısı büyük.

Ben Ölmeden Önce-Michael Palmer

Yunan asıllı başarılı bir doktor olan Petros Sperelakis'in beş çocuğundan dördü doktordur ve hepsi de alanlarında son derece başarılıdır. Doktor olmayan tek çocuğu Dimitri, asperger sendromlu ve bilgisayarlar konusunda uzman bir dahidir. En küçük kızı Thea da asperger sendromuyla uzun yıllar  savaşmış, aldığı destek sayesinde gündelik hayata uyum sağlamayı başarmıştır. Yıllar önce Sınır Tanımayan Doktorlar grubuna dahil olarak Kongo'ya giden Thea, Sperelakis Teşhis Enstitüsü'nde çalışan diğer kardeşlerinin aksine babasının adından ve sağlayacağı imkanlardan vazgeçmiştir. Dimitri ve Thea, diğer insanların fark edemediği detayları hemen yakalama ve yıllar önce okudukları kitaplardaki bilgileri sayfa numaralarına kadar hatırlama gibi becerilere sahiptirler.

Petros Sperelakis, geçirdiği bir trafik kazası neticesinde komaya girer. Petros'a çarpan araç kaçmış ve geride hiç bir iz bırakmamıştır. Haberi alan Thea, uzun bir yolculuğun ardından Boston'a ulaşır. Thea'nın geçmişte yaptığı tercihler babasını üzmüş ve aralarının bozulmasına sebep olmuştur. Babasına onu ne kadar sevdiğini bir kez daha söyleyemeyeceğini düşünen Thea, koma halindeki babasının kendisine göz kırpması ile şoka girer. Günler geçtikçe Thea, Petros'un locked-in sendromuna yakalandığını anlar ve babasının yalnız kendisiyle baş başa iken iletişim kurduğunu fark eder. Ancak Thea, heyecan verici bu gelişmeyi tüm kardeşleri ve hastane personeliyle paylaşmış ve babasına çarpan kişiler de dahil tüm düşmanlarını uyandırmıştır. Babasının ipucu olarak verdiği kelimenin peşine düşen Thea, yaptığı araştırmalar neticesinde inanması zor gerçeklere ulaşır. Babasının yaşaması hastane çalışanlarından pek çok kişiyi rahatsız etmekte, farklı sebeplerle kardeşleri bile Petros'un fişinin çekilmesini istemektedir.

Babası için mücadeleden vazgeçmeyen Thea, aldığı tehditler neticesinde ölümle burun buruna gelir. Petros'un düşmanları artık Thea'nın da düşmanıdır ve Thea'nın güvenebileceği yalnız iki kişi vardır. Hastanenin güvenlik görevlisi ve aynı zamanda sevgilisi Dan ve kardeşi Dimitri.

Ben Ölmeden Önce, çabuk okunan, sürükleyici bir kitap. Özellikle seçilen konu bakımından son derece enteresan. Locked-in sendromu, adı üzerinde, felç geçiren hastanın tüm bilinci açık bir halde kendi vücudu içerisinde kilitli kaldığı ve yalnızca gözlerini kırpabildiği feci bir hastalık. Tess Gerritsen tarzı gerilimden hoşlanıyorsanız, okumanızı tavsiye ederim.

2 yorum:

  1. canım hayırlı günler farklı olmalı sen okuduktan tavsiye ettikten sonra listeye yazıldı:))

    YanıtlaSil
  2. pek tarzım değil aslında konuyu okuyunca bile geriliyorum.
    ama işte merak da ettim :)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...