19 Temmuz 2013 Cuma

On Üç Yıl Sonra-Jasper Kent

Jasper Kent, tarihle vurdalakları birleştirdiği ilk kitabı Oniki'den sonra, serinin ikinci kitabı On Üç Yıl Sonra ile hikayesine devam ediyor.

On-Üç-Yıl-Sonra-Jasper Kent

İlk kitapta Rusya'nın şehirleri Napoléon tarafından birer birer ele geçirilmiş, Moskova'nın düşmemesi için ise Çar'ı korumakla görevli Yüzbaşı Aleksey ve arkadaşları, aynı zamanda vurdalak olan ve  Opriçnikler adıyla tanınan 12 savaşçıdan yardım almışlardı.

Bu kitapta ise olaylar 1825'te geçiyor. Aleksey hala Çar'a sadık ancak artık albaylığa terfi etmiş.Bu arada eski arkadaşlarından hiçbiri hayatta değil. Oğlu artık bir yetişkin ve o da asker olma yolunda. 10 yıllık barış zamanında her şey süt liman. Ayrıca vurdalaklar da ortadan kaldırıldığı için endişe edilecek bir husus yok. Ama Aleksey'in casus olarak katıldığı, oğlunun da mensubu olduğu askerlerden oluşan bir cemiyet Çar'dan memnun değil ve Çar'ı devirmek için gizli bir hazırlık içinde. Aleksey'in hem Çar'ı koruması hem de oğlunu kurtarması gerekiyor.

Sorun şu ki; Aleksey'in 100 yıl önce verilen ancak tutulmayan bir sözü anlatan Romanov Hıyaneti'nden de, onun kurbanının geri döndüğünden de habersiz. On üç yıl önce en yakın arkadaşlarının ölümüyle sonuçlanan felaket tüm hızıyla geri geliyor ve daha kötüsü bu kez ailesi de tehlikede. 

On Üç Yıl Sonra, serinin ilk kitabı gibi son derece doyurucu bir anlatıma sahip. Her şey öyle detaylı ki, gerçekten yaşanmış olabilir mi demekten kendimi alamadım. Bu arada inanılması güç olaylar da ilgiyi hep taze tutuyor. İnsan, parmağı kopan vurdalağın parmağının saniyeler içinde uzaması gibi olayları "bu kadar da olmaz" diyerek değil, "acaba olabilir mi" diye karşılayıp şüpheye düşüyor. Sonrasında "olsa nasıl olurdu", "organ nakline gerek kalır mıydı" gibi farklı bir boyutun içinde buluveriyorsunuz kendinizi:) Gerilim var, tarih var, olağanüstü olaylar var, vurdalaklar var, bolca Rusça isim var, daha ne olsun:) Ben bu seriyi sevdim, size de tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...