28 Ekim 2013 Pazartesi

Anlatmak İçin Yaşa-Lisa Gardner

Lisa Gardner'ın kitaplarını ne kadar sevdiğimi sık sık dile getiriyorum. Her kitabını büyük bir zevkle okuyorum ve her roman farklı bir konuyu ele aldığından, hiç aklıma gelmeyen alanlarda bilgi sahibi oluyorum. Anlatmak İçin Yaşa, konusu itibariyle son derece sarsıcı, çünkü aşırı derecede sorunlu çocuklardan ve o çocukların ailelerinin yaşadıklarından bahsediyor.

Anlatmak İçin Yaşa-Lisa Gardner

Aşırı sorunlu derken; henüz 8 yaşında olmasına rağmen annesine dayak atan, elinde bıçakla onu kovalayıp en sonunda yaralayan, kendi dışkısını yiyen, ağza alınmayacak küfürlerle etrafına dehşet saçan ya da savunmasız hayvanlara eziyet eden küçük canavarları kastediyorum. Bu tarz ağır sahneler için de sağlam bir mide gerekiyor elbette.

Boston'da arka arkaya iki aile feci şekilde katlediliyor. Beşikte yatan bebekten babaya kadar her ferdin hayatına farklı yöntemlerle son veriliyor. Kahramanımız D.D., olayların birbiriyle bağlantılı olduğunu hissediyor ancak somut bir kanıt bulamıyor. Araştırmalar sürerken sorunlu çocukların tedavi gördüğü bir merkezin katledilen ailelerin çocuklarına da hizmet verdiği, dahası merkezde görevli bir kişinin iki aileyi de yakından tanıdığı ve zengin bir şifacıyla ortak olarak sorunlu çocuklara ve ailelerine aydınlanma(!) yolunda eşlik ettikleri, yine merkezin bir diğer çalışanı Danielle'nın ailesinin de 25 yıl önce benzer şekilde katledildiği ve tek sağ kalanın kendisi olduğu ortaya çıkıyor.

Acaba Danielle geçekten çocuklara yardım etmek isteyen bir melek mi, yoksa ailesinin ölümünden ve diğer cinayetlerden sorumlu bir cani mi?

Kitabı okurken, dünyanın hiç bilmediğimiz yerlerinde, hiç bilmediğimiz evlerde, çocukların neler neler yaşıyor olabileceğini düşündüm. Ailesinden şiddet gören, ailesinin tacizine, tecavüzüne maruz kalan ne çok çocuk var diye geçirdim içimden. Susturulmuş, sindirilmiş minicik bedenler, geleceğin potansiyel katilleri, canileri, tecavüzcüleri muhtemelen. Biz ancak gördüklerimiz ya da duyduklarımızla orantılı olarak, yaşananları ancak tahmin edebiliriz. Ama bu kitap öyle şeyler anlatmış ki, şahsen böyle şeylerin yaşanıyor olabileceği benim aklıma hayatta gelmezdi. Kitabın da altını sıkça çizdiği gibi; tehlike her zaman dışarıdan gelmez, tam tersine çoğu zaman en yakınımızdadır.

Keyifli okumalar...


1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...