12 Şubat 2014 Çarşamba

Sevgi Uğruna Yaptıklarımız-Kristin Hannah

Bu romanı aslında çoktan tanıtmış olmam gerekirdi. Çünkü okuyalı aylar oldu. Ancak blogda yaşadığım bir problem nedeniyle silinmiş. Ben de arşivimde bulunması için tekrar yazıyorum.

Kristin Hannah; sevenlerinin çok iyi bildiği üzere kadın hikayeleri yazar. Kız arkadaşlar, kız kardeşler, hikayelerinde hep baş köşededir. Diğer olaylar ise bu insanların çevresinde gelişir. Klasiktir, duygusal yönü ağır basan bu hikayeleri bitiren okuyucunun muhtemelen gözünde yaş, boğazında da koca koca yumrular olur. Bunun sebebi ise Kristin'in romanlarındaki duyguyu okuyucuya geçirmesindeki başarısıdır.

Sevgi-Ugruna-Yaptıklarimiz-Kristin-Hannah

Sevgi Uğruna Yaptıklarımız, bir türlü çocuk sahibi olamayan Angie ile, erken yaşta hamile kalan Lauren'in hikayesini anlatıyor. Bir tarafta anne sevgisiyle dopdolu, ancak çocuk sahibi olamayan genç ve güzel bir kadın, diğer tarafta annesinin terk ettiği, on yedi yaşında anne olmaya hazırlanan yoksul ve yalnız bir genç kız.

Angie çocuk problemi nedeniyle eşinden ayrılmış ve ailesinin yaşadığı West End'e taşınmıştır. Aile restoranının başına geçen Angie, hayatını düzene koymanın yollarını aramaktadır. Lauren ise alkolik annesi tarafından hep bir hata olarak görülmüş, en sonunda annesinin kendisini terk etmesiyle yapayalnız kalmış, hayatında gerçekten sevdiği tek insandan hamile olduğunu henüz öğrenmiş çaresiz bir genç kızdır. Tesadüfler bir şekilde bu iki insanın yollarının kesişmesine neden olur ve Lauren, Angie'nin restoranında önce bir çalışan ardından kalabalık ve sevgi dolu ailesinin bir parçası olur. Ancak giderek büyüyen bu dostluk, doğacak bir bebek ile ciddi bir şekilde sınanacak ve hayat bu iki kadına anneliğin ya da anne olma ihtimalinin insanlara hangi kararları aldırabileceğini ve bu kararların ne gibi sonuçlara yol açabileceğini üzücü de olsa gösterecektir.

Ben kalabalık İtalyan ya da Yunan ailelerin anlatıldığı romanları ve filmleri çok severim. Hani herkesin bir ağızdan konuştuğu şen şakrak kahvaltı sofraları, kahkahaların havada uçuştuğu, fonda çalan müzikle yerinde duramayan insanların bir araya geldiği akşam yemekleri gibi... Biz çocukken özellikle bayramlarda böyle sofralarımız olurdu ve geriye yaslanıp bu manzarayı izlemek çok hoşuma giderdi. İşte bu kitapta tam olarak bu lezzeti buluyorsunuz. İtalyan asıllı ailenin koşuşturmacalı hayatı ve aralarında geçen komik diyalogları bana keyif verdi gerçekten. Kristin Hannah, izahtan ve tavsiyeden vareste ancak hala okumadıysanız, alın ve okuyun derim.
Görüşmek dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...