31 Ağustos 2016 Çarşamba

Tozlu Rüyalar Kitapçısı- Cynthia Swanson

Elimden neredeyse bir saniye bile bırakmadan, tek solukta okuyup bitirmeyeyim diye ağırdan almaya çalıştığım, buna rağmen iki gecede biten harika bir roman Tozlu Rüyalar Kitapçısı. Yazarın ilk romanı olmasına rağmen gerçekten başarılı. Yalnız işin tuhaf tarafı şu an ismini bir türlü hatırlayamadığım bir romanda birebir aynı konu işlenmişti, sadece sonları farklıydı ve o kitap anlatım tarzı nedeniyle oldukça sıkıcıydı. Demek ki aynı konular farklı kişilerin elinde böyle büyüleyici eserlere dönüşebiliyor. Şahsen bir roman yazacak olsam ben de bu tarz bir konu seçerdim. 

Tozlu Rüyalar Kitapçısı- Cynthia Swanson

38 yaşında ve hiç evlenmemiş olan Kitty, kedisi, annesi, babası, can dostu Frieda ile birlikte işlettiği kitapçısından ibaret küçük hayatından son derece memnundur. Ancak son zamanlarda işlerin azalması nedeniyle Frieda, cadde üzerindeki dükkanlarını kapatıp şehir dışındaki bir alışveriş merkezine taşınmaları gerektiği konusunda ısrarlıdır. Kitty bu fikre sıcak bakmasa da maddi durumları günden güne bozulmaktadır.

Kitty bir gece rüyasında evli ve çocuklu, oldukça zengin, kocasını seven ve kocası tarafından sevilen, muhteşem bir evde yaşayan, emrinde hizmetçileri olan bir kadın olarak görür kendini. Rüya son derece gerçekçidir ve Kitty de iradesinin elinde olduğu, dilediği şeyi yapabildiği bu kısa anın keyfini çıkarır. Bir sonraki gece Kitty yine o rüyayı görür. İşin ilginç yanı rüyadaki hayatı da belli bir düzen içinde devam etmektedir ve Kitty de rüyasına, rüyasında yaşadığı hayata kaldığı yerden devam eder. Bir süre sonra bu rüyalar Kitty'nin hayatını etkilemeye, neyin gerçek neyin hayal olduğu konusunda aklını karıştırmaya başlar. Haftanın belli günlerini hatırlayıp kalanında ne yaptığı konusunda hiç bir fikri olmadığını fark eden Kitty için,  rüyasındaki mekanları gerçek hayatında ziyaret etme ve rüyasındaki kişilerin akıbeti hakkında araştırma yapma zamanı gelmiştir. Kitty'nin öğreneceği şeyler tüm hayatını değiştirecek, tabiri caizse taş üstünde taş bırakmayacaktır.
Başta da belirttiğim gibi bir solukta bitti kitap. Hikayenin tamamını hemen şu anda anlatmamak için zor tutuyorum kendimi:) Çok heyecanlıydı, çok hoşuma gitti. Kesinlikle tavsiye ederim, şimdiden keyifli okumalar.

25 Ağustos 2016 Perşembe

Kumsalda Kaybolan İzler-Sally Goldenbaum

Keyifle okunan, hemencecik bitiveren, bence tam kadınlara göre bir roman Kumsalda Kaybolan İzler. Neden derseniz içinde örgü var, entrika var, gizem var, cinayetler var, biraraya gelmiş kaynatan kadınlar var... Daha ne olsun:)
Kumsalda Kaybolan İzler-Sally Goldenbaum

Daha önce de söylemiştim, bir daha dünyaya gelirsem kesinlikle okyanus kıyısında bir kasabada doğup büyümek istiyorum:) Deniz değil yalnız, okyanus olacak, bir yanlışlık olmasın:) Ne zaman bu tarz kasabada geçen bir roman okusam, ah keşke diyorum ama şu an için yapacak bir şey yok elbette. 
Neyse işte bu roman da o kıyısında okyanusun boylu boyunca uzandığı muhteşem kasabalardan birinde geçiyor. Kasabada yaşayan sanatçılardan biri zehirlenerek öldürülür. Sakinler bu cinayeti kimin işlemiş olabileceğini tartışırken ikinci cinayet gecikmez. Fırtınalı bir gecede boğulan bir galeri sahibinin cesedi okyanustan çıkarılır. Kasabanın o huzurlu havası gitmiş, yerini korku ve endişeye bırakmıştır. Cinayetleri işlemek için nedeni olan bazı insanlar olsa da asıl faili kimse tahmin edememektedir.
Ancak örgü kulübündeki kadınların bu işin peşini bırakmaya hiç de niyetleri yoktur. Birbirinden güzel örnekleri sıralarken bir taraftan da cinayetleri adım adım çözmeye başlarlar.
Çok sürükleyici bir romandı, elinizde fazla beklemeden nihayete ereceğine emin olabilirsiniz. Keyifli okumalar:)

Ölümcül Risk-Simon Kernick

Simon Kernick'in Son 10 Saniye isimli kitabını daha önce okumuş ve şurada yorumlamıştım.Ölümcül Risk ona kıyasla biraz daha sürükleyici, biraz daha merak uyandırıcı idi.

Ölümcül Risk-Simon Kernick

Büyük uyuşturucu tacirlerini yakalamak için yapılan bir operasyonda işler ters gider ve bir polis memuru ile birlikte siviller de hayatını kaybeder. Gizli operasyonun bu şekilde başarısızlığa uğraması üzerine tüm şüpheler operasyonda görevli diğer polis memuru Stegs Jernner üzerinde toplanır.
Kahramanımız güzel Tina Boyd ve partneri John Gallan, Stegs'in tüm bağlantılarını ve geçmişini didik didik edip işin aslını ortaya çıkarmak için kolları sıvar.
Bakalım Stegs gerçekten masum mu, yoksa hem polislik kariyerini hem de çalıştığı birimi gözünü kırpmadan harcayacağı büyük bir planın parçası mı?
Kafa dağıtmak isterseniz tavsiye ederim, keyifli okumalar.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...