18 Temmuz 2013 Perşembe

Oniki-Jasper Kent

Bu kitabı 2 sene önce Side'de tatil yaptığımız bir akşam okumaya başlamıştım. İlk sayfalarda Rusça isimleri aklımda tutacağım diye epey debelensem de, sonradan sayfalar su gibi akmış ve ben de bu çok heyecanlı kitabın devamı gelir mi acaba diye beklemeye başlamıştım. Nitekim, On Üç Yıl Sonra ismindeki devam kitabıyla merakım giderildi. Onu paylaşmadan serinin ilk kitabına değinmekte fayda var.

oniki-jasper kent

Açıkçası vampir hikayelerinden hoşlanmam. Çünkü her vampir hikayesi en nihayetinde saçma sapan kadın-erkek ilişkilerinin anlatıldığı pembe dizi kıvamına gelir. Bu kitap ise benim vampirlerle ilgili yargılarımı bir parça değiştirdi. Şöyle ki buradaki vampirler epey karakter sahibi, lafı sözü dinlenen, savaşçı arkadaşlar:) Hem isimleri de vampir değil, vurdalak deniyor onlara Rusça'da. 

Jasper Kent'in kaleme aldığı Oniki'nin konusuna gelirsek... Hikaye, 1812 yılnın Rusya'sında geçiyor. Napoléon Bonaparte, Rusya'nın şehirlerini birer birer ele geçirmeye başlar.  Moskova'nın teslim olmaması için, başlarını Yüzbaşı Aleksey'in çektiği bir grup üst düzey asker, Avrupa'da Opriçnikler adıyla ün salmış, 12 kişiden oluşan bir savaşçı çetesinin yardımına başvurur.

Opriçnikler, sadece gece ve yalnız başlarına çalışan, son derece güçlü bir yapıya ve içlerine daldıkları düşman güruhunu bir kaç dakika içinde yok edebilecek kapasiteye sahip, muhteşem bir ekiptir. Ancak Opriçniklerin geçtikleri kasabalarda arkalarında bıraktıkları cesetler, cesetlerin ölüş şekli ve vücutlarının aldıkları hal Aleksey'i şüphelendirir. Opriçnikler gerçekten savaşçı mıdır, yoksa önüne gelen her canlının kanını içen amansız vurdalaklar mıdır? Bu sorunun cevabı bir savaşın kaderini değiştirecek, Aleksey'in ise en yakın dostlarını kaybetmesine neden olacaktır.

Gerçek olaylardan esinlenilerek yazılmış kitap hem tarih ve vampirleri bir araya getiren ilginç hikayesiyle hem de farklı tasarıma sahip kapağıyla okuyucuyu etkilemeyi başarıyor. Tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...