9 Haziran 2015 Salı

Umut Mevsimi-Darien Gee

Darien Gee'nin daha önce okuduğum Dostluk Ekmeği isimli romanından sonra Umut Mevsimi'ni de listeme almıştım. Daha önce de dediğim gibi; bu tarz kafa dağıtan romanları arada okumak lazım ki, gündelik sorunların bir şekilde hallolabileceğini, insan ömrünün üzülmek için çok kısa olduğunu hiç unutmayalım.

Umut Mevsimi-Darien Gee

Aslında bir süredir scrapbook albümler tasarlıyorum ve bu kitabın içeriğinin, daha doğrusu Avalon Kasabası'nın sevimli insanlarını bu defa birleştiren şeyin tam da scrapbook albümler olması benim için hoş bir tesadüf oldu:) Bettie Shelton, kurduğu koleksiyon defteri hazırlama derneği sayesinde kasaba halkını belli günlerde bir araya toplamakta ve onları anılarını bir albüm haline getirmeleri konusunda teşvik etmektedir. Bettie, yaşlı, hafif bunama belirtileri gösteren ama son derece iyi yürekli ve ulaşabildiği herkese bedava albüm kitleri dağıtan bir kadındır. 
Isabel, ayrıldığı eşini bir trafik kazasında kaybetmiştir. Ancak Isabel'i asıl yıkan eşinin başka bir kadınla birlikte olarak kendisini aldatması, üstelik o kadından bir çocuk sahibi olmasıdır. Sorun şu ki; Isabel ve eşi yıllarca çocuk sahibi olmaya çalışmış ancak başarılı olamamışlardır. Isabel artık Avalon'da yapacağı hiçbir şey olmadığına karar verir ve evini satışa çıkarır. 
Ava ise Isabel'in eşinin ölmesiyle birlikte hem işini hem de sevdiği adamı kaybetmiştir. Çocuğuyla ayakta durmaya çalışan Ava, ciddi bir geçim sıkıntısı çekmektedir. Sonra bir gün Bettie ile karşılaşır ve o da yaptığı takıların satılacağı umuduyla dernek toplantısına katılmaya karar verir.
Yvonne, son derece güzel, alımlı genç bir kadındır. Gizemli bir geçmişe sahip olması bir yana, Avalon'daki tek kadın tesisatçı olması bile başlı başına gariptir. Isabel ile aralarında başlayan dostluk sayesinde yalnız hayatına biraz renk gelen Yvonne, tesadüfen Bettie'nin bir toplantısına katılır ve koleksiyon defteri hazırlamaktan gerçekten hoşlandığını fark eder.
Frances üç oğlu olmasına rağmen hep bir kız çocuğu sahibi olmayı hayal etmiş ve bunun için de eşiyle birlikte Çinli bir kızı evlat edinmeye karar vermişlerdir. Ancak ciddi rahatsızlıkları bulunan bu çocuğun evlat edinilmesi beraberinde ciddi sorumlulukları da getirmektedir. Her şeyi göze alan Frances, Bettie'nin daveti ile dernek toplantısına katılır ve tüm çocukları için ayrı ayrı anı defterleri hazırlamaya başlar.
Bettie'nin unutkanlığı ona pahalıya patlar ve tüm evi yanarak kül olur. Evsiz kalan, neler olduğunu tam da idrak edemeyen ve hafızasını yavaş yavaş kaybeden Bettie'ye tüm kasaba halkı kucak açar. Etrafındaki herkesi bir şekilde etkileyerek anılarına sahip çıkmalarını sağlayan bu yaşlı kadına Avalon'un güzel insanlarının  büyük bir sürprizi vardır.
Roman gayet akıcı, bir günde okuyup bitirebilirsiniz. Dostluk Ekmeği'ndeki karakterlerin çoğu burada da var. Yalnız ben o romandan Julia'yı özellikle görmek isterdim, merak ettim. Sonuçta ilk kitapta asıl olay onun etrafında dönüyordu. Herkesten bahsedilip de onun atlanması eksiklik olmuş bana göre. Her neyse:) Keyifli okumalar:)Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...