26 Mart 2013 Salı

Kutsal Mezarın Günahkar Misafiri-William Peter Blatty

The Exorcist kitabının yazarı William Peter Blatty, dini öğeler içeren bir psikolojik gerilimle geri dönmüş. Kutsal Mezarın Günahkar Misafiri; farklı bir konuya ve şaşırtıcı bir sona sahip.
Kutsal-Mezarın-Günahkar-Misafiri-William-Peter-Blatty

Aslında kitap, hiç alakası yokmuş gibi görünen yerlere bırakılmış ipucu ve labirent parçalarının, kitabın sonunda tuhaf bir şekilde birleşmesinden oluşuyor. Kitabın ilk bölümü son derece heyecanlı ve su gibi okunuyor. Ancak sonraki bölümleri takip etmekte zorlandım açıkçası. Sürekli bir kaç sayfa geriye dönüp hem isimleri hem de olayları teyit etme gereği duydum. Sakin bir kafayla okumanızı özellikle tavsiye ederim. Çünkü başlarda bahsi geçen büyük-küçük her olayın, kitabın sonunda gizemi mutlaka açıklanıyor. Bu nedenle "incir çekirdeği" kadar küçük bile olsa, okuduklarınızı aklınızda tutun:)

Kutsal Mezarın Günahkar Misafiri 'nin konusuna gelince...1973 yılında Arnavutluk'ta, bir polis birliği, Spac adlı dağ köyünün yakınlarında, Güvenlik Şefi Mehmet Şehu'ya düzenlenen suikast girişiminin zanlısını aramaktadır. Kayalıklarda yapılan zorlu tırmanışlar ve uzun süren aramalar neticesinde ekip suçluya ulaşamaz ve dönüş yoluna koyulur. Ancak bu esnada karşılarına Esir çıkar ve polis birliği derhal Esir'i yakalar. Yalnız bir sorun vardır; Esir hiçbir şekilde konuşmamakta, kendisiyle ve kim olduğuyla ilgili hiçbir bilgi vermemektedir. Bunun üzerine Sorgucu ve oğlunun da içinde bulunduğu grup, Esir'i konuşturmak için işkence yöntemine başvurur. Tuhaf olan, Esir'in hiçbir işkenceye tepki vermemesi, kılını bile kıpırdatmamasıdır. Sorgucu son çare olarak sağır, dilsiz ve bir tarafı felçli olan küçük bir çocuğu getirir ve oğluna, Esir'in  konuşmaması halinde çocuğun acıyı hissetmeyen parmağını kesmesini söyler. Ancak Sorgucu'nun işkence düşkünü oğlu, çocuğun acıyı hisseden elinin serçe parmağını keser ve Esir'in önüne atar. Buna sinirlenen Sorgucu odadan ayrılır. Yarım saat sonra bu duruma son vermek için sorgu odasına geri dönen Sorgucu, gördüğü manzara karşısında şok geçirir. Muhafızlar çıplak ve beyin sarsıntısı geçirmiş halde baygın ve doktorun çantasındaki uyuşturucular vücutlarına zerk edilmiş halde yatmaktadırlar. Doktor kalp krizi geçirmiş, işkencecilerden birinin soluk borusu ezilmiş, diğerinin ise boynu kırılmıştır. Sorgucunun oğlu da ölenler arasındadır. Sonuç olarak, yalan makinesinde uyuşturucuya, dayaktan kafes yöntemine kadar pek çok işkence yönteminin denendiği, ancak melek gibi yüzüne bakanların irkilip daha önce bir yerlerde gördüğü izlenimine kapıldığı Esir kaçmıştır. 

Peki, Esir kimdir? Gizli bir misyonu olan doğaüstü bir varlık mıdır, yoksa insanları kandırmada son derece usta bir şarlatan mı? Sorgucu Esir'i yakalamak için peşine düşer ve yolları Kudüs'te kesişir. Bu karşılaşmanın sonucu ise her türlü tahminin ötesindedir. 

Kitabın en az iki defa okunması tavsiye ediliyor. Bence çok yerinde bir tavsiye, çünkü başta da belirttiğim gibi, farklı kişilere ait olaylar birbirinden bağımsız ve kopuk kopuk anlatılıyor. Siz hangi olayın kiminle ilgili olduğunu düşünürken, kitabın sonundaki soruşturma raporuyla herşey açıklığa kavuşuyor ve tüm taşlar yerine oturuyor. Siz de böylece rahatlamış oluyorsunuz. Hep aynı tarz kitaplardan sıkıldıysanız, bu kitapla kısa bir mola verebilirsiniz.

6 yorum:

Yüreğimin İklimi dedi ki...

kütüphanemde olan okunmayı bekleyen bir kitap bu açıklama için teşekkürler.

Alanay yıldırım dedi ki...

okumadığım kitaplardan.not aldım.bu arada bu bloğunu bilmiyordum öğrendim:)sık sık gelirim.hayırlı cumalar baharcım ve sevgiler.

bahar006 dedi ki...

Yüreğimin İlkimi, ben teşekkür ederim ziyaretin için:)

Alanayım duyurmadım blogu ama asıl blogun yan tarafına bir buton ekledim yalnızca. Ziyaretin mutlu etti, sevgiler canım:)

Ayşe dedi ki...

Bahar'cım ben edebiyat öğretmeniyim.Bu blog tam benlik.Sevgiler :):)

Moda Blogum www.ayseguldonmez.blogspot.com    Bloglovin/AysegulsDailyFashionTipsYemek ve Dekorasyon Blogum ayseguldonmez.blogspot.com   Bloglovin/AysegulsDailyCookingTipsbahar006 dedi ki...

Çok sevindim, sevgiler:)

belguzaranne dedi ki...

merhaba teşekkürederım sevgıler

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...