15 Nisan 2013 Pazartesi

Benim Çılgın Ailem-Elizabeth Kelly

Açıkçası bu kitabın isminden ve kapak resminden etkilenerek satın aldım. Benim Çılgın Ailem, bana bol esprili, eğlenceli ve deli-dolu bir aileyi çağrıştırmıştı. Kitabın arka kapağında "insanı kahkahaya boğacak kadar" şeklinde bir tanımlama yapılmış ama okudukça yanıldığımı anladım.

Benim Çılgın Ailem-Elizabeth Kelly

Benim Çılgın Ailem'de olaylar evin büyük oğlu Collie Flanagan'ın ağzından anlatılıyor. Hayatı umursamayan, okuldan nefret eden ve gittiği her okuldan atılan, buna rağmen ailenin ve özellikle annenin göz bebeği küçük kardeş Bingo, su yerine içki tüketen, ayık olduğu zamanların sayılı olduğu, hiç bir işe yaramayan baba Charlie, küçük oğluna tapan, büyük oğlundan ölesiye nefret eden, öz babasına düşman ama babasının zenginliğinden sonuna kadar yararlanan anne Anais, baba Charlie'nin ağabeyi, evin aşçısı, güvercin sever ayyaş Tom amca, zengin, seviyeli, ciddi, büyük torununu çok seven ancak belli etmeyen, kendisi kadar zengin olmayan kimseye değer vermeyen, Anais'in babası, büyük baba Peregrine Lowell ve Flanagan ailesinin sayısı belli olmayan köpekleri, kitabın baş kahramanları.

Kitapta ilk olarak Bingo'nun her şeyi nasıl mahvettiği, Collie'nin onun arkasını nasıl topladığı, buna rağmen Bingo'nun büyük baba hariç herkes tarafından nasıl göklere çıkarılıp, masum olmasına rağmen Collie'nin aile üyelerince nasıl yerin dibine sokulduğu anlatılıyor. Collie'nin okullardaki başarısı, kazandığı burslar göz ardı edilirken, Bingo'nun yaptığı taşkınlıklar ailenin neredeyse gurur kaynağı oluyor. Malikanesinde bu kargaşadan uzak yaşayan büyük baba ise kendisini, ileride yerini almasını umduğu Collie'nin eğitimine adıyor.

Kitabın kilit noktası diyebileceğimiz olay; Bingo'nun söz dinlemeyen dikbaşlılığı neticesinde girdikleri bir mağarada kayalıklardan düşmesi ve kendisiyle birlikte ardından atlayan iki arkadaşının da hayatını kaybetmesi. Buna karşılık mantığının sesini dinleyerek suya atlamayan ve bu sayede hayatta kalan Collie'nin ise, yaşamı boyunca bu yükü taşımak zorunda kalması. 

Beş para etmez anne Anais, ölenin Collie değil de Bingo olduğunu öğrenince Collie'nin suratına sağlam bir yumruk atarak çenesini dağıtıyor, hemen ardından ise kalp krizi geçirerek ölüyor. Bunun ardından Collie'nin hayatı; sürekli af dilediği Bingo'nun hayaletiyle savaşma, alkolden başını alamayan baba ve amcasının nakit ihtiyaçlarını karşılama, büyük babasına yaranma ve erkek olma arayışı içerisinde geçiyor. Dede parasıyla sapıttığı da oluyor, El Salvador'da sersefil kaldığı da.

Kitaptan çok hoşlanmadım. Laf kalabalığı fazlasıyla sıkıcı. Okuyucuyu şaşırtması öngörülen olaylar sıradanlaştırılarak anlatıldığından dümdüz, Konya Ovası gibi bir anlatıma sahip. Karakterlerin hepsi, büyük baba hariç sopalık. Anne-baba ve amca bir işe yaramaz, Bingo serserinin teki, Collie zaten sümsüğün önde gideni. Bir tek büyük baba düzgün, o da kötünün iyisi. Ama şunu belirtmeliyim; tanıtımıyla bu denli zıt bir kitaba daha önce hiç rastlamamıştım. Yanılgıya düştüğüm için hayal kırıklığına uğradım, belki arka kapağı okumasam daha iyi olacaktı.

1 yorum:

Melda Gamze dedi ki...

bence de senin anlattıklarına göre hiçte kahkaha ile alakası bile yok iyiki almamşım... :P

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...