17 Haziran 2013 Pazartesi

Yeşil-Ted Dekker

Çember Serisi - Başlangıç ve Son

Çember Serisi'nin son ve aynı zamanda ilk kitabı olan Yeşil'i de bitirerek bu güzel seriye veda ettim.

Yeşil-Ted Dekker

Serinin üçüncü kitabı olan Beyaz'da Thomas dünyanın virüsten kurtulması için hayatını feda etmiş ancak diğer realitede yaşamaya devam etmişti. Yeşil'de ise Monique ve Kara artık 60 yaşlarında, kızkardeş kadar yakın ve birlikte çalışan iki arkadaştır. Monique bir yıl süren bir evlilik yaşamış ve ardından kızı Janae dünyaya gelmiştir. Alımlı bir genç kız olan Janae, annesinin sahip olduğu uçsuz bucaksız servetin keyfini sürmekte, laboratuarlar ve bilimsel araştırmalar konusunda ona yardım etmektedir.

Bir gün Billy adında bir genç Monique ve Kara'yı ziyarete gelir. Geçmişte Thomas'ın yaşadığı herşeyden haberdardır ve iddiasına göre Tarih Kitaplarını bularak içine Thomas'ın diğer realiteye geçmesini ilk yazan kendisidir. Ayrıca insanların gözlerine bakarak zihnlerini okuma becerisine de sahiptir. Thomas'ın kanından bir parçanın Monique ve Kara tarafından saklandığını bilen Billy, diğer realiteye geçmek için tek şansının o kanı kullanmak olduğunun farkındadır. Bunun için onları ikna etmeye çalışır ancak başarılı olamaz. Geçmişle ilgili bilgisi olmayan Janae, Billy gibi macera ruhludur ve annesinin kendisinden sakladığı gerçeklerin intikamını almak ve onu kanı kullanmaya ikna etmek için son derece tehlikeli bir yola başvurur. Hala sakladıkları Raison Türürnü hem Billy'e hem de kendine enjekte eder ve annesinin Thomas'ın kanı ile kendilerini kurtaracağından emin bir şekilde ölümü göze alarak uykuya dalar. Çaresiz kalan Kara ve Monique, Thomas'ın kanını gençlere verir, ancak onların hayatlarını kurtarırken aynı zamanda diğer realiteye geçmelerine de aracı olmuş olurlar. Thomas ve yakınlarının aksine Billy ve Janae diğer realitede Güruh topluluğundan son derece kötü ruhlu bireyler olarak vücut bulurlar. Tek amaçları Elyon ve inananlarını yok etmektir. 

Thomas ise artık barış yanlısı bir lider olarak ilk karısından olan oğlu, kızı, ikinci karısı Chelise, ondan olan oğlu Jake ve Elyon'a inanan diğer albinolarla çölde göçebe hayatı yaşamaktadır. Çölde ayrıca Eramitler adında albinolar ile güruh arasında kalan, son derece güçlü ancak hastalık nedeni ile derileri pul pul dökülen yeni bir gurup oluşmuştur. Thomas'ın büyük oğlu Samuel Güruh'u yok etmek için babasına karşı gelir ve bir gurup savaşçısı ile Eramitlere katılır. 

Thomas oğlu Samuel'i kurtarmak için karısının babası Qurong ile görüşmeye gider ve tarih kitaplarını kullanmaya ikna eder. Tarih kitaplarının dördüne kişi kanıyla dokunursa fiziki olarak ve kitaplarla birlikte diğer realiteye geçebilmektedir. Bunu kabul eden Qurong Thomas ile birlikte bir anda ortadan yok olurlar ve gözlerini Monique ve Thomas'ın laboratuvarında açarlar. Yıllar sonra Thomas'ı karşılarında gören Kara ve Monique şoka girer. Bu arada Billy ve Janae uyandırılırlar ancak buna sinirlenirler ve tarih kitaplarını alarak Qurong ile beraber diğer realiteye geri dönerler. Artık kötülük tüm temsilcileriyle birlikte diğer tarafa geçmiş ama herkesin tek umudu olan Thomas burada kalmıştır. Thomas bir yolunu bularak karşıya geçtiğinde hiçbir şey bıraktığı gibi olmayacaktır.

Bu arada dişi şeytan Janae Samuel'i tuzağa düşürür ve onun ve Eramitlerin Güruhla yapacakları savaşı kaybetmesi için büyük bir oyun oynar. Samuel'i destekleyen albinolar Eramitler'e katılır ve bu durumu durdurmak isteyen Chelise babasına ulaşmak için yola çıkar. Savaş herkes için son derece yıkıcı olur. Ortalık kan gölüne döndüğünde Samuel babasına karşı gelerek büyük bir hata yaptığını anlar. Bu arada Qurong'a ulaşan Chelise babasına sesini duyuramaz ancak onu Güruhtan zanneden Samuel üvey annesinin başını gövdesinden ayırır. Bunu gören Qurong ise Samuel'i kılıcıyla ikiye böler. Thomas geri döndüğünde eşi artık Elyon'ın yanındadır. Ancak oğlu tam anlamıyla ölmüştür. Bunun üzerine Elyon ona bir şans daha vermek ister. Tek bir şartı vardır. Thomas hiç bir şekilde bu realitedeki hayatını hatırlamayacak ve Denver'da kardeşi Kara ile bir apartman dairesinde yaşayan sıradan bir genç olacaktır. Thomas oğlu için bu şartı kabul eder. Bu arada Billy de şeytan Shataikilerin tanrısı tarafından dünyaya gönderilmiştir ve tek amacı Thomas'ı öldürmektir. Çalıştığı restorandan çıkan Thomas, peşinde birilerinin olduğunu fark eder ve New York'da başının belaya girdiği tefecilerin kendisini bulduğunu düşünerek sokak aralarında koşmaya başlar ancak sığındığı çatıda başına aldığı bir kurşunla yere serilir. Gözlerini açtığında simsiyah yarasaların doldurduğu kara bir ormandadır.

Kitap bu şekilde bir çember çizerek başa dönüyor. Çok güzeldi, çok keyifliydi. Ted Dekker'ın bildik çizgisinin dışında son derece farklı bir seriydi. Aslında kitabı okumaktan çok yaşadığınızı hissediyorsunuz ve kitabın kahramanlarının hayatı bir anda sizin diğer realiteniz oluveriyor. Haliyle tüm seri sona erdiğinde siz de bu realitenin sonuna gelmiş gibi oluyorsunuz. Tam anlatamadım belki ama okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Fantastik türe ilgi duyanlara özellikle tavsiye ederim.

1 yorum:

Ece Ilgaz dedi ki...

Bu seriye yazın başlamıştım ama sonunu hiç getiremedim. Ben de siyah ile başladım ve yeşili okurken biraz sıkıldım açıkçası. Bu yüzden billy'nin labaratuvara geldiği ilk sayfalarda okumayı bırakmıştım. Ama bu yazıyı okuduktan sonra her şeyin yerine oturması için yeşili de okumam gerektiğini anladım.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...