29 Kasım 2013 Cuma

Çavdar Tarlasında Çocuklar-J.D. Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar, adını sürekli duyduğum ve uzun süredir okuma listemde olan bir romandı. Ancak kitaptan, hikayeden ve karakterden kelimenin tam anlamıyla nefret ettim, boğuldum, inanılmaz sıkıldım. Bu roman mutlu insanı mutsuz, mutsuz insanı daha da mutsuz eder, hatta bunalıma sokar. Ben hayatımda bu kadar modu düşük ve depresif bir karakter daha tanımadım.

 

Holden Caulfield, sık sık okul değiştiren, nihayet devam ettiği son okuldan da atılmış bir öğrencidir. Okuldan ayrılmasına birkaç gün vardır ve ilişik kesme yazısı ailesine gitmeden biraz "sağda solda takılma" niyetindedir.  Çavdar Tarlasında Çocuklar, bu süreçte Holden'in yaşadıklarını onun ağzından an be an anlatır.

Holden her şeyi abartan, hiç ama hiç bir şeyden memnun olmayan, deli gibi alkol ve sigara tüketen, kızlarla ve hatta erkeklerle doğru dürüst bir ilişki kuramayan, kendi doğrularına uymayan her şeyi ikiyüzlü ve sahtekarca bulan, buna rağmen sürekli yalan söyleyen ve asla içinden geçenleri paylaşamayan, korkak ve beş para etmez bir adam olsa da herkesi, yapılan ya da üretilen her şeyi, her davranışı, mesleği, konuşmayı hor gören, dalga geçen, sürekli ikilemde kalan, duygularını kontrol etmekte zorlanan, son derece karamsar, bir an hoşlandığı bir şeyden saniyeler sonra sıkılan, kompozisyon haricinde tüm derslerde başarısız olan ve daha tonlarca olumsuz özelliğe sahip, çok uzun boylu bir çocuk. 

Kitap sadece birkaç günü anlatsa da karakter her anı kendi iç dünyasında detaylıca tasvir ettiği için bana yıl gibi geldi. Okurken yoruldum açıkçası. Şükürsüz, sorumsuz, sürekli bunalım takılan, ailenin parasını alkole, sigaraya yatıran ve dahası hiçbir okulda, öğretmeninden öğrencisine kadar hiç kimse kafasına uymadığı için tutunamayan bu ergen gerisi, beni gerçekten çok sinirlendirdi. Daha önce bende bu denli olumsuz düşünceler doğmasına sebep olan başka bir kitap daha olmamıştı. Keyfimi kaçırdı resmen. Umarım bir an önce unuturum. Güzel romanlarda görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...