22 Kasım 2013 Cuma

Geçmişle Dans-Harlan Coben

Harlan Coben'in neredeyse tüm kitaplarını okudum sanırım. Hiç okumayanlar için kitaplarını Tess Gerritsen tarzı olarak özetleyebilirim. Olaylar genelde bir seri katil, onun kurbanları ve seri katilin peşindeki polisler etrafında gelişiyor.

Geçmişle Dans-Harlan Coben

Eski bir bar çalışanı olan Megan, takma ismi Cassie'ye ait olan tüm geçmişini gömmüş ve yeni bir hayata başlamıştır. Artık büyük bir evde eşi ve iki çocuğuyla birlikte mutlu bir hayat süren, güzel bir ev hanımıdır. Megan her ne kadar eşinden geçmişini gizlemiş olsa da, 17 yıllık evliliğinin sağlam olduğuna inanmaktadır. Ancak Megan'ın eski hayatını terk ettiği gün ortadan kaybolan belalısı, polis ve ailesi tarafından aranmaktadır ve Megan da bir şekilde şüpheliler arasındadır.

Megan'ın eski sevgilisi Ray, Megan'ın aniden ortadan kaybolmasıyla yıkılmış ve tüm aramalarına rağmen onu bir türlü bulamamıştır. Megan'ın ortadan kaybolduğu günün anısına, her yıl son kez buluştukları yere gidip fotoğraf çekmektedir. Yine böyle bir günde objektifine, bol miktarda kanın dahil olduğu bir cinayet mahalli takılır. Megan'ın son görüldüğü yerde bir cinayet işlenmiştir. Olay yerindeki kanın, kısa bir süre önce ortadan kaybolan zengin bir genç adama ait olduğu ortaya çıkar.  İşin tuhaf yanı; adam sık sık Megan'ın 17 yıl önce çalıştığı bara takılmaktadır ve paparazzilik yapan Ray de genç adamın ölmeden önceki son fotoğraflarını çeken kişidir.

Araştırmalarını genişleten polis, Megan'ın ve belalısının ortadan kaybolduğu tarihten bu yana onlarca kişinin Mardi Gras denilen karnaval günlerinde kaybolduğunu, bu kişilerin genelde şiddet eğilimli ve çevrelerindeki kadınlara zarar veren tipte insanlar olduğunu ortaya çıkarır. Geçmişinin aniden kapısını çalarak huzurunu kaçırmasını istemeyen Megan, bir avukat aracılığıyla polise ifade verir. Ancak kaybolan genç adamın babası oğlunun bulunması için sadece polisten değil, karanlık kişilerden de yardım istemiştir ve olaya dahil olan herkes bir bir infaz edilmektedir. Megan'ın hayatı artık büyük tehlikededir ve geçmişinden bihaber olan kocası da gerçekleri öğrenmek için Megan'ın peşine düşmüştür.

Geçmişle Dans kitabında geçen pek çok isim gerçek. Şöyle ki; belli vakıflara yardımda bulunursanız, Harlan Coben, sizin isminizi bir romanında kullanıyor. Böylece çok satan bir yazarın pek çok dile çevrilen bir kitabında isminiz ölümsüzleşiyor. Çok hoş değil mi? Keyifli okumalar.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...