20 Aralık 2013 Cuma

Böğürtlen Kışı-Sarah Jio

Sarah Jıo, Böğürtlen Kışı ile yine çok dokunaklı bir hikayeye imza atmış. Kristin Hannah kitaplarını seviyorsanız, Sarah Jıo'yu da seveceksiniz. Daha önce Mart Menekşeleri'nden bahsetmiştim. Orada Emily'nin hikayesi anlatılıyordu. Böğürtlen Kışı'nda ise kahramanımız; Emily'nin can dostu Claire. Bu arada Emily Jack ile evlenmiş ve ikizleri olmuş. Bee de çok yaşlanmış ama hala hayatta. Bainbridge'den haberlerden sonra kitabın konusuna gelelim.

Böğürtlen Kışı-Sarah Jio

Claire sevdiği adamla evlenmiş ve onun sahibi olduğu gazetede yazıyor. Bir gün Seattle Mayıs ayında bir kar fırtınasına uyanıyor. Bu durum en son bir asır önce görülmüş. Patronu Claire'a son derece nadir görülen bu sıradışı durumu araştırmasını ve Böğürtlen Kışı denen bu fırtına hakkında güzel bir hikaye yazmasını istiyor. Claire başta zorlansa da araştırmaları onu 1933 yılındaki Böğürtlen Kışı'nda ortadan kaybolan 3 yaşındaki Daniel'ın ve annesi Vera'nın dramına götürüyor. Hamileyken geçirdiği kaza neticesinde, bir yıl önce evladını kaybeden Claire, Vera'yı kendisine çok yakın hissediyor ve Vera'nın yaşadıkları yıllar sonra Claire'in kahve içtiği dükkana, yürüdüğü yollara, kolundaki bilekliğe ve sevdiği adamın ailesine bağlanıyor.

Kitap hem Claire'in hem de Vera'nın ağzından anlatılıyor. Filmlerde de kitaplarda da bu anlatım tarzı beni her zaman mest etmiştir. Bu nedenle keyif alarak okudum. Kurgusu çok başarılıydı ve hiçbir nokta atlanmadan tüm düğümlerin tek tek ve mantıklı bir şekilde çözülmesi de ayrıca hoşuma gitti. Kesinlikle tavsiye ederim, keyifli okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...