26 Haziran 2014 Perşembe

Veba Yılı-Jeff Carlson

Üçlemenin ilk kitabı olan Veba Yılı, Hollywood tarafından sık sık perdeye taşınan dünyanın sonu temalı filmlerin kitaplaşmış hali aslında. Gidiş yolu farklı olsa da olaylar her okuyucunun az çok tahmin edebileceği şekilde ilerliyor.

Veba Yılı-Jeff Carlson

Veba Yılı, 3000 metrenin altında tüm yaşamı sona erdiren bir nano virüs ve bu virüsten kaçan insanlarla bu virüsü yeryüzünden silecek bilim adamlarının bir araya gelmelerine kadar geçen sürede yaşanan olayları, insanların yemek ve barınma için verdikleri mücadeleyi, devletlerin kendi çıkarları için insan hayatını nasıl hiçe sayabileceğini konu alıyor.

Kitap orijinalinde zevkli olabilir ama çeviri tam bir facia bana göre. İşin içine virüsle ilgili teknik terimler fazlasıyla girmiş. Bunları anlamak başlı başına bir mesele zaten. Ancak sıradan bir cümleyi bile tepetaklak edip yüklemi olmayan, öznesi dans eden bir hale dönüştürmenin mantığını çözemedim açıkçası. Kitabın pek çok yerinde bu cümle ingilizce ne olabilir diye düşünüp orijinalini hayal etmeye çalışırken buldum kendimi. Kitap elimde süründü resmen. Bitmedi gitti, ben de haliyle çok sıkıldım. Üçlemenin diğer kitapları nasıl bilmem ama uzun bir süre okumayacağımı söyleyebilirim.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...