7 Aralık 2015 Pazartesi

Yasaklı-Ted Dekker/Tosca Lee

Ted Dekker'ın tüm kitaplarını çok seviyorum. Mevzu fantastik türde seri yazmak ve hayal gücü ise, onun üzerine pek kimseyi tanımadığımı söyleyebilirim rahatlıkla. Daha önce okuduğum ve burada da paylaştığım Çember Serisi'nden sonra, Ted Dekker'ın Tosca Lee ile birlikte yazdığı Faniler Serisi'ne başlamayı heyecanla bekliyordum. Ve nihayet o gün geldi:)

Yasaklı-Ted Dekker/Tosca Lee

Serinin ilk kitabı olan Yasaklı, gelecek zamandan bahsediyor. Dünya Düzen adı verilen ve başını bir hükümdarın çektiği bir sistem altında birleşmiş. İnsanlar lejyon adı verilen bir virüs nedeniyle korku haricinde tüm duygularını kaybetmişler ve bu da onları bir nevi ölü haline getirmiş. Sevinç, aşk, üzüntü, hırs, umut vs... Bunların hiçbirini hissetmeyen, bunun yanında Düzen'e sonsuz bir sadakat ve korku ile bağlı olan milyonlarca insan.

Rom, kiliselerde şarkı söyleyen, babasını yıllar önce kaybetmiş ve annesiyle sakin bir hayat süren bir şarkıcıdır. Bir gün önünü kesen yaşlı bir adam ona babasını tanıdığını söyler ve bir paket vererek Kale'de esir olarak tutulan Kitap adındaki bekçiyi bulmasını ister. Bunu der demez peşine düşen kale muhafızları, yaşlı adamı oracıkta katleder. Düzen'de cinayet yasaktır ve gördükleri ile şoke olan Rom, kale muhafızlarına teslim olmak yerine paketle birlikte kaçmaya başlar. Ancak bu kaçış, annesinin feci bir şekilde hayatının sonlanmasına yol açar.

En yakın arkadaşı Avra'ya sığınan Rom, onun yanında paketi açar ve paketten babasının da dahil olduğu bekçiler tarafından korunan, içinde 5 kişiye yetecek kadar kan olan küçük bir şişe çıkar. Kandan bir yudum alan Rom, zamanında bir virüsle yok edilen tüm duyularına tekrar kavuşur. Avra'ya duyduğu aşk, annesinin ölümüne duyduğu yas ve acı, babasının mirasını koruma duygusu ve müthiş bir savaşma arzusu...

Artık Rom'un tek hedefi bu ölüler diyarını diriltmektir. Ancak bu yol sandığından daha kanlı olacaktır...

Başta da da dediğim gibi, Ted Dekker her zaman bankodur benim için. Kitapta çok fazla olay var ve özetlemek gerçekten imkansız. O fantastik dünyayı anlamak için okumak lazım zaten. O yüzden bu türü seven herkese kesinlikle tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...