31 Ağustos 2016 Çarşamba

Tozlu Rüyalar Kitapçısı- Cynthia Swanson

Elimden neredeyse bir saniye bile bırakmadan, tek solukta okuyup bitirmeyeyim diye ağırdan almaya çalıştığım, buna rağmen iki gecede biten harika bir roman Tozlu Rüyalar Kitapçısı. Yazarın ilk romanı olmasına rağmen gerçekten başarılı. Yalnız işin tuhaf tarafı şu an ismini bir türlü hatırlayamadığım bir romanda birebir aynı konu işlenmişti, sadece sonları farklıydı ve o kitap anlatım tarzı nedeniyle oldukça sıkıcıydı. Demek ki aynı konular farklı kişilerin elinde böyle büyüleyici eserlere dönüşebiliyor. Şahsen bir roman yazacak olsam ben de bu tarz bir konu seçerdim. 

Tozlu Rüyalar Kitapçısı- Cynthia Swanson

38 yaşında ve hiç evlenmemiş olan Kitty, kedisi, annesi, babası, can dostu Frieda ile birlikte işlettiği kitapçısından ibaret küçük hayatından son derece memnundur. Ancak son zamanlarda işlerin azalması nedeniyle Frieda, cadde üzerindeki dükkanlarını kapatıp şehir dışındaki bir alışveriş merkezine taşınmaları gerektiği konusunda ısrarlıdır. Kitty bu fikre sıcak bakmasa da maddi durumları günden güne bozulmaktadır.

Kitty bir gece rüyasında evli ve çocuklu, oldukça zengin, kocasını seven ve kocası tarafından sevilen, muhteşem bir evde yaşayan, emrinde hizmetçileri olan bir kadın olarak görür kendini. Rüya son derece gerçekçidir ve Kitty de iradesinin elinde olduğu, dilediği şeyi yapabildiği bu kısa anın keyfini çıkarır. Bir sonraki gece Kitty yine o rüyayı görür. İşin ilginç yanı rüyadaki hayatı da belli bir düzen içinde devam etmektedir ve Kitty de rüyasına, rüyasında yaşadığı hayata kaldığı yerden devam eder. Bir süre sonra bu rüyalar Kitty'nin hayatını etkilemeye, neyin gerçek neyin hayal olduğu konusunda aklını karıştırmaya başlar. Haftanın belli günlerini hatırlayıp kalanında ne yaptığı konusunda hiç bir fikri olmadığını fark eden Kitty için,  rüyasındaki mekanları gerçek hayatında ziyaret etme ve rüyasındaki kişilerin akıbeti hakkında araştırma yapma zamanı gelmiştir. Kitty'nin öğreneceği şeyler tüm hayatını değiştirecek, tabiri caizse taş üstünde taş bırakmayacaktır.
Başta da belirttiğim gibi bir solukta bitti kitap. Hikayenin tamamını hemen şu anda anlatmamak için zor tutuyorum kendimi:) Çok heyecanlıydı, çok hoşuma gitti. Kesinlikle tavsiye ederim, şimdiden keyifli okumalar.

1 yorum:

KİTAP EYLEMİ dedi ki...

Allah Allah bana da hiç yabancı gelmedi kitap , ilginç gerçekten

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...