2 Mayıs 2021 Pazar

Minyatürcü-Jessie Burton

Çok etkileyici, fantastik, gizemli ve merak uyandıran bir kitap Minyatürcü. Okuyalı epey olmasına rağmen hala detaylarını hatırlıyor olmam bunun kanıtı sanırım. Kapak tasarımını da çok sevdim, resmen "beni okuuuu" demiyor mu sizce de?

Minyatürcü-Jessie Burton
Yıl 1686. 18 yaşındaki Petronella(Nella)'nın babasının ölümü, aileyi beklenmedik borçlar ve ağır bir geçim sıkıntısı ile başbaşa bırakır. Nella'nın annesi bu durumda en iyi yolun Nella'nın evlenerek kendini kurtarması olduğunu düşünür. Bulunan aday; 39 yaşındaki tüccar Johannes Brandt'tir. Evlilik hızlı bir şekilde gerçekleşir ancak sürekli seyahat eden Johannes'in birlikte yaşayacakları Amsterdam'a varması en iyi ihtimalle bir ay sonradır. Bu nedenle Nella eşyalarını toplar ve yeni hayatına başlamak üzere tek başına Amsterdam'a doğru yola çıkar.  Amsterdam'da Nella'yı, Johannes'in aksi ve suratsız kızkardeşi Marin karşılar. 

Johannes Nella'ya düğün hediyesi olarak, yaşadıkları evi birebir yansıtan bir minyatürün yer aldığı,  bebek evi şeklinde bir dolap verir. Nella, minyatür evde fark ettiği boşlukları doldurmak için minyatürle uğraşan bir zanaatkardan yardım almaya karar verir. Ancak minyatürcünün gönderdiği parçaların sipariş edilenden daha fazla olması, aile fertlerinin ve evde yaşayanların minyatürdekilerle korkunç derecede benzerlikler göstermesi, aile fertlerinde ya da evde bir değişiklik yaşandığında minyatürlerin de değişmesi ve dahası Nella'nın bilmediği bazı sırları minyatürler sayesinde öğrenmeye başlaması herşeyi altüst eder. 
 
Bu minik yapılar geleceği öngören, sahiplerinin sırlarını, korkularını açığa vuran parçalar mıdır? Yol mu göstermektedir yoksa yanlış bir yola mı sevk etmektedirler? Minyatürcünün Nella'ya vermek istediği bir mesaj mı vardır? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek isteyen Nella, o güne kadar posta yoluyla haberleştiği minyatürcünün kim olduğunu öğrenmek ve minyatürlerin gizemini çözmek için işe koyulur.
 
Benim için gerçekten göz kamaştırıcı bir ilk roman. Biraz sihir, biraz gizem, Brandt'in evinin sırlarını açığa çıkarmak için açılan kapılar, girilen yollar... Ama bunun yanında kadın olmanın, hele 18 yaşında ve zengin bir tüccarın karısı olmanın günümüzle kıyaslanamayacak kadar zor olduğu Hollanda'nın altın çağına sunulan bakış ayrıca takdire şayan. Tavsiye ederim, keyifli okumalar!

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...