30 Mayıs 2013 Perşembe

Kırmızı-Ted Dekker

Çember Serisi-Destansı Kurtuluş

Çember Serisi'nin ikinci kitabı Kırmızı'yı bitirdim. Bu kitap da tam olarak 600 sayfa ve en az ilki kadar sürükleyici. Okurken sıkılmak şöyle dursun, sanki tüm olanları ben yaşıyormuşum gibi heyecanlandım. Adı gibi, bir destan kadar etkileyici.

Kırmızı-Ted Dekker

Çemberin ilk kitabı olan Siyah'da Thomas Hunter gördüğü rüyalarla iki realite arasında gidip gelmiş ve Raison türü denen virüsün tüm dünyanın sonu olacağını öğrenmişti. Yetkilileri bu konuda uyaran Thomas, kendisine inanan bazı kişilerce dikkate alınmış ve bu duruma bir çözüm bulması için rüya görmesi ve dünyanın tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmesi için teşvik edilmişti.

Kırmızı'da ise her şey Thomas'ın kardeşinden kendisini gece boyunca uyandırmamasını istemesi ile başlıyor. Dünyada geçen bir gece karşılığında Thomas diğer realitede 15 yıl geçiriyor, evleniyor, iki çocuğu oluyor. Daha da önemlisi Orman Muhafızları'nın yenilmez komutanı olarak Güruh'la savaşıyor. Bu realitede henüz 25 yaşında genç bir adam iken, diğer tarafta 40 yaşında, deneyimli bir savaşçı oluyor.

Thomas dünyada sahip olduğu bilgiler nedeniyle bir kaç kez gerçekten ölüyor ancak diğer realitedeki Elyon'un gölü sayesinde yeniden diriliyor. Yalnız bu defa iki dünya arasında bir çatlak meydana geliyor ve buna bağlı olarak kan ve yaralar da bir realiteden diğerine geçmeye başlıyor. Yani Thomas bu dünyada yaralandığında, diğer dünyada da aynı yara ve acıyla uyanıyor. 

Swensson'ın bir numaralı adamı Carlos, bir taraftan Thomas'ı öldürmeye çalışırken diğer taraftan antivirüsü bulması için Raison aşısının mucidi Monique Raison'ı kaçırıyor. Monique, tehditlere dayanamayıp antivirüs üzerinde çalışıyor ve bulduğu formülü Swensson'a teslim ediyor. Thomas, artık kendisine tamamen inanan Amerikan Başkanı'nın emri ile görevlendirilip Monique'i kurtarmak için Carlos'un peşine düşüyor. Bu arada Swensson virüsü tüm dünyaya yaymak için havaalanlarını kullanıyor. Ardından Fransa ile iş birliği yapıp büyük devletlerin tüm silah gücünü kendilerine göndermesini, aksi halde milyonlarca insanın 15 gün içerisinde öleceğini bildiriyor. 

Thomas, Monique'i kurtarmak isterken Carlos'un eline düşüyor ancak bir fırsatını bularak oradan kaçmayı başarıyorlar. Peşlerinden gelen Carlos, Thomas'ı başından defalarca kez vurup öldürüyor. Monique ise kaçıyor.

Diğer realitede ise Güruh, orman muhafızlarını tuzağa düşürerek orman insanlarını hastalıktan koruyan göl suyunu masum Justin'in-Elyon'ın oğlu- kanı ile zehirliyor. Thomas ailesini korumak isterken eşini kaybediyor ve kendisine inananlarla birlikte Elyon'ın yolundan gidiyor.

Kitabın sonunda Carlos bu defa emin olmak için 3 gündür dirilmeyen Thomas'ın cesedini soğuk bir kilere koydu. Yani Thomas bu dünyada ölmüş oldu. Dirilecek mi, yoksa onun ölümü ile olaylar farklı bir boyuta mı taşınacak göreceğiz. Bu arada dünyadaki her insanın diğer realitede bir karşılığı olduğu ortaya çıktı. Mesela Monique diğer realitede Thomas'ın eşi Rachelle. Carlos, Rachelle'in kardeşi Johan. Muhtemelen Thomas'ın kardeşi Kara da diğer realitedeki Mikil. O kadar çok ayrıntı var ki, ne anlatsam eksik olacak. Siz en iyisi kitapları alın ve bir an önce okumaya başlayın:)

Macera Beyaz ile devam edecek.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...