15 Mayıs 2013 Çarşamba

Siyah-Ted Dekker

Çember Serisi-Kötülüğün Doğuşu

Siyah-Ted Dekker
4 kitaptan oluşan bu seriyi uzun zaman önce okumaya niyetlenmiş ancak araya başka kitaplar girdiği için bir türlü elime alamamıştım. Nihayet okumaya başladım ve serinin ilk kitabı olan Siyah-Kötülüğün Doğuşu'nu bitirdim. Hatta içimden filmi çekilse ne güzel olur diye düşündüm. Çünkü yeşil ormanı betimlerken yapılan tasvirler, bana Pi'nin Yaşamı filminde çocuğun sığındığı zehirli adanın görüntülerini anımsattı. Bence bol görsel efektli harika bir film serisi olur.

Aslında Ted Dekker'ın sıkı takipçisiyim. Hemen her kitabını okudum sanırım. Tarz olarak Tess Gerritsen'e yakın romanlar yazdığından bu seri açıkçası beni çok şaşırttı. Kitap tam bir tıbbi gerilim gibi başlasa da sonraki sayfalarda rüyalarla gerçeklerin birbirine karıştığı, Yüzüklerin Efendisi ile Alaycı Kuş serisindeki tada yakın bir anlatımla karşılaştım. Alıştığım yazarların aynı karakterlerle farklı ve kaliteli romanlar yazmaları, sürükleyici seriler ortaya çıkarmaları beni çok mutlu ediyor. Bunun en başarılı örneklerinden biri ise hiç kuşkusuz Milennium serisi.

Çember Serisi'nin bu ilk kitabı Siyah'ın konusuna gelirsek...

Thomas Hunter ablası ile birlikte Denver'da yaşamaktadır. Bir gün geç saatlerde eve dönerken New York'ta bulunduğu sıralarda borç aldığı tefeciler olduğunu düşündüğü kişilerin saldırısına uğrar. Sığındığı çatıda başına bir kurşun yer ve kendini kaybederek yere yığılır. Gözlerini açtığında siyah yarasaların dallarını doldurduğu ağaçlarla kaplı, kapkara bir ormanda, büyülü bir suyun yanında uyanır. Suyun muhteşem bir çekim gücü vardır ancak Thomas sudan içmemesi gerektiğine inanır ve bu kara ormandan çıkmak için yürümeye başlar. Ancak o esnada tüm yarasalar Thomas'a saldırır ve giysilerini yırtarak etlerini koparmaya başlar. Thomas can havliyle kara ormandan kaçmaya çalışırken ileride beyaz bir yarasa görür ve içgüdüsel olarak, onu izleyebilirse buradan kurtulacağına inanır. Beyaz yarasa önde, Thomas arkada nihayet kara ormandan çıkarlar. Ama vücudu lime lime parçalanan Thomas daha fazla dayanamaz ve beyaz yarasayla ulaştığı, cennetten bir parça gibi görünen zümrüt yeşili ormanda kendini kaybederek yere yığılır.

Thomas gözlerini açtığında Denver 'da sığındığı çatıda yatmaktadır ve başından yaralanmıştır. Yarasalarla ilgili gördüğü garip rüyanın da etkisiyle eve doğru ilerlemeye başlar. Ablası henüz gelmemiştir. Başının arkasında hafif bir kanama vardır ve sersemliğini üzerinden atmak için yatağa uzanır ve uykuya dalar. Gözlerini açtığında yeşil ormandadır ve başında bekleyen zümrüt gözlü iki beyaz yarasa ve dünyalar güzeli bir kız vardır. Etrafı ışıl ışıl, rengarenk meyvelerle dolu ağaçlarla çevrilmiştir. Siyah yarasaların açtığı tüm yaralar kapanmıştır ve hiç bir acı hissetmemektedir. 

Thomas Denver'daki dairesinde gözlerini açar, ablasına çatışmadan ve başına aldığı darbe nedeniyle gördüğü garip rüyadan bahseder. Ablası Thomas'ın başına tampon yapar, ilaç verir ve uyumasını söyler. Thomas dünyada uykuya dalar dalmaz, yine o güzel ormanda uyanır. Ölümün hiç olmadığı, iyiliğin, mutluluğun sonsuza kadar sürdüğü Elyon'ın dünyası ile tanışır.

Thomas hangi tarafta uyursa diğer tarafta gözlerini açmaktadır ve öğrendiğine göre rüyalarında gittiği yer dünya tarihinden binlerce yıl sonrasına ait bir zaman diliminde yer almaktadır. Thomas bu gelgitler esnasında dünyanın sonunun ne şekilde gerçekleşeceğini de öğrenir. Ancak ablası bu rüyalara inanmaz ve gerçekliğini test etmek için Thomas'a cevabını ancak rüyalarında bulabileceği bir soru sorar. Cevabın doğru çıkması ve Thomas'ın başındaki yaranın mucizevi bir şekilde kaybolmasıyla iki kardeş, dünyanın sonunun gelmesine ve 3 hafta içerisinde milyarlarca insanın ölümüne sebep olacak Raison aşısının dağıtımını durdurmak için Bangkok'a doğru yola çıkarlar. Thomas'ın uykuları iki realite arasındaki tek köprüdür ve dünyayı kurtaracak tek insan Thomas'tır.

Çok zengin bir adam olan Valborg Swensson, havayla uygulanan bir aşıdan yine havayla yayılan bir virüs yaratarak insanlara bulaştırmayı, ardından teklif edeceği bir antivirüs ile de tüm dünyayı dize getirmeyi planlamaktadır. Yakın zamanda dünyaya tanıtımı yapılacak olan Raison aşısı, belli bir sıcaklık altında mutasyona uğramakta ve ölümcül bir virüs haline gelmektedir. Raison aşısı, Swensson'ın en büyük silahı haline gelecek olan Raison Türü'nün temel taşıdır.

Kitap 610 sayfa, ancak olaylar öyle sürükleyici ki kitabın sonuna nasıl geldiğinizi alamıyorsunuz. Thomas hop orada hop burada uyanırken iki dünya arasında gidip geliyorsunuz. Ayrıca dünyada öldüğü zaman yeşil ormanda tedavi olarak hayata dönebilmesi ya da yeşil ormanda öğrendiği  inanılmaz dövüş tekniklerini dünyada uygulayabilmesi gibi hoş sürprizler de var. Akıllarda uzun zaman yer edecek, güzel bir başlangıç olmuş Siyah. Herkese tavsiye ederim.

Macera, Kırmızı ile devam edecek.

1 yorum:

  1. benim de okumam gereken o kadar seri kitap var ki :(

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...