4 Nisan 2014 Cuma

Bavuldaki Çocuk-Agnete Friis-Lene Kaaberbol

Bavuldaki Çocuk, çift yazarlı bir roman. Baş karakter Nina Borg, benim en favori karakterim olan Milennium Serisi'ndeki Lisbeth Salander ile özdeşleştirilmiş olsa da, bana göre yiyeceği daha bin fırın ekmek var.

Bavuldaki Çocuk-Agnete Friis-Lene Kaaberbol

Kızılhaç hemşiresi Nina, evli ve iki çocuklu bir anne olması haricinde son derece yardımsever bir insandır. Yardıma muhtaç olan herkesi, kendisinin ve ailesinin önüne koymakta, bu durum ise zaman zaman eşiyle aralarında soğuk rüzgarlar esmesine neden olmaktadır.

Nina bir gün eski arkadaşı Karin'den aldığı bir telefon üzerine onunla görüşmeye gider. Karin kendisine Kopenhag tren istasyonunun emanet dolaplarından birine ait bir anahtar bırakır ve emanete sahip çıkmasını isteyerek oradan ayrılır. İstasyona giden Nina, emanet dolabına bırakılmış bir bavulla karşılaşır. Sakin bir yerde bavulu açan Nina, nefes alan ancak kendinde olmayan, bir çamaşır gibi katlanarak bavula tıkılmış üç yaşında çıplak bir çocukla karşılaşır. 

Ne yapacağımı şaşıran Nina, Karin'e ulaşmaya çalışır ancak eski arkadaşının cesedi ile karşılaşır. Karin son derece vahşi bir cinayete kurban gitmiştir. Dilini anlamadığı, adını bile bilmediği küçük çocukla olay mahallini terk eden Nina, nasıl bir işe karıştığını dahi anlamadan eli silahlı adamların hedefi haline gelir. Çocuk kimdir ve bu adamlar bu çocuktan ne istemektedir? Bu soruların cevabı için yola çıkan Nina'yı tehlikeli günler beklemektedir.

Başta da belirttiğim gibi, Milennium Serisi ile kıyaslanacak bir kitap değil. Kitabın sonunda çok da şaşırtıcı bir final yok ancak olayların birbiriyle bağı iyi kurulmuş, dolayısıyla kurgusu insanı sıkmıyor. Çerezlik olarak okunabilir. Herkese keyifli bir haftasonu dilerim:)

4 yorum:

Keşke Gerçek Olsa dedi ki...

Konusu ilginçmiş yine de , merak ettim şimdi kimmiş çocuk ?
Bahar o kadar ilginç kitaplar okuyorsun ki bazen , itiraf ediyorum kitap alışverişi yapmadan önce gelip bloğunu bi kolaçan ediyorum :)

bahar006 dedi ki...

:)) Söylememmmm:)))

Syhn dedi ki...

bu kitap hakkında pek olumlu yorum okumadım, millennium serisi nedeniyle mi acaba pek sevilmiyor :/
iki yazarlı bir kitap olmasın kelli dikkatimi çekiyor.

Yüreğimin İklimi dedi ki...

Benim de okuduğum kurgusu basit olan bir kitaptı.
sevgiler

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...